panapa
28 آبان 1401 - 08:38

عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی رسانه‌ها لغو شد

کشورهای کانادا و هالند به‌عنوان رئیسان مشترک ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها (MFC) اعلام کرده‌اند: عضویت افغانستان در این ایتلاف لغو شده است.

ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها (MFC)، با نشر بیانیه‌ای گفت: "از امروز، افغانستان به‌عنوان یکی از اعضای ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها حذف شده است."

به گفته رئیسان مشترک ائتلاف، این تصمیم با مشورت اعضای ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها و مطابق با شرایط مرجع ائتلاف گرفته شده است.

این نهاد افزود: "برای ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها، روشن است که وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان متأسفانه دیگر مطابق با تعهد جهانی نیست. در واقع، وضعیت فعلی یکی از نگرانی‌های جدی است".

در بیانیه همچنان ذکر شد: ائتلاف آزادی رسانه‌ها به نظارت دقیق وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان ادامه خواهد داد و بر تعهد اعضا به اصول مندرج در تعهد جهانی آزادی رسانه‌ها تأکيد می‌کند.

آنان گفتند: طالبان از زمان به ‌دست گرفتن قدرت، محدودیت‌های جدی بر آزادی رسانه‌ها اعمال کرده‌اند که امنیت و رفاه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را به خطر انداخته است.

در بیانیه آمده است، که تداوم آزار‌ و‌ اذیت، حملات و بازداشت روزنامه‌نگاران و محرومیت زنان از رسانه‌ها، منجر به از دست دادن سریع استقلال رسانه‌ها شده و زندگی روزنامه‌نگاران را روزانه در معرض خطر قرار داده است.

افغانستان در جنوری ۲۰۲۰ به تعهد جهانی در مورد آزادی رسانه‌ها پیوست و به عضویت ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها در آمد‌.

پیش از این بررسی پارلمان اروپا اعلام کرد که افغانستان در میان پنج کشوری قرار گرفته است که آمار بالایی از کشتار خبرنگاران را به خودشان اختصاص داده‌است.

باشگاه خبرنگاران جوانافغانستانافغانستان

شناسه خبر: 864300